Obrázok

Povolanie IT ľudí je proti ním. Presnejšie proti ich zdraviu. A v živote každého človeka so sedavým zamestnaním príde moment, kedy si to uvedomí. V tom lepšom prípade to uvedomenie príde samo a v čas. V tom horšom to príde ako choroba alebo úraz. Možno aj taký ten typ, ktorého sa nedá tak ľahko zbaviť. Ak zdravie zatiaľ nie je jeden z hlavných faktorov vášho života, ale máte pocit, že by mal (aspoň v tomto smere cítite niečo ako ľahké šteklenie na zátylku), tak tu má pre vás jednu knihu, ktorú by ste nemali vynechať. The Healty Programmer od Joe Kutnera.

Keď sa mi táto kniha dostala prvýkrát do ruky, tak som mal o nej silné pochybnosti. Názvy kapitol ako „Agile Dieting“ alebo „Refactoring Your Fitness“ mi skôr pripadali ako keď niekto použije zopár buzzwordov, aby to vyzeralo strašne cool, ale vo vnútri nič poriadne nie je. Aj preto som ju odložil nabok a pokračoval s niečim iným. Po čase sa mi ale opäť dostala do cesty a povedal som si, že každý autor si zaslúži šancu, vrátane Joa a musím povedať, že čítanie nebola premárnená doba. Jednu dôležitú vec totiž berie kniha na vedomie. A to, že aj keď sa rozhodnete začať robiť niečo pre svoje zdravie, pravdepodobne nebudete schopný urobiť žiadnu radikálnu zmenu. Máte svoje povinnosti, v práci, doma a ešte možno niekde inde a viete, že ich nemôžete jednoducho odhodiť a cvičiť dve hodiny denne. Ale poďme pekne po poriadku.

Autor sám je programátor a zároveň človek, ktorý sa snaží za každú cenu zlepšiť svoje zdravie. A preto sa snaží tieto dva svety prepojiť a ukázať, že sa dá robiť v IT a zároveň žiť zdravo. Odhliadnuc od snahy používať výrazy ako „agile“ a „refactoring“ v svete zdravia, mu to ide celkom dobre. V prvom rade si uvedomuje, že ak ste IT-čkár, tak za počítačom jednoducho musíte denne stráviť nejaký čas. Minimálne tretinu dňa, možno aj viac. To je pomerne veľa času, ktorý presedíte, čo nie je dobré. Okrem pravidelných prechádzok, ktoré nájdete ako odporúčanie v každom článku o zdraví pre ľudí so sedavým zamestnaním, sa v knihe dá nájsť aj novinka. A to je státie počas práce. Teda namiesto sedenia si kúpite/vyrobíte stôl, pri ktorom sa dá pracovať po stojačky. Ale ani stáť osem až desať hodín denne nie je úplne zdravé (najzdravší je predsa len pohyb). A tak najlepšie, čo môžete urobiť, je to striedať. Sed a státie. Dve hodiny sedieť, dve stáť. Alebo ako vám to bude vyhovovať viac. Čo je na takej rade dobré? No, že je realizovateľná bez toho, aby nejako hlboko zasiahla do vášho pracovného harmonogramu. Na státie pri práci si určite treba zvyknúť, ale v zásade vás to neblokuje v činnosti, ani neoberá o čas. Niečo získavate bez toho, aby ste niečo iné stratili.

Podobná je aj ďalšia rada, ktorá sa týka pohybu. Ideálne by bolo ísť si každý deň pol hodiny zabehať. To ale nemusí byť realizovateľné. Ako teda, už do dosť plného programu, zaradiť niečo, čo vám pomôže prežiť dlhšie. Odpoveďou je chôdza. Aj keď pracujete, aj keď sa staráte o rodinu, alebo plníte iné povinnosti, často sa musíte presúvať z bodu A do bodu B. Tam, kde sa to dá, by ste mali chodiť. Najlepšie si kúpiť pedometer, aby ste mali predstavu čo denne absolvujete a začať vkladať chôdzu tam, kde sa dá (ano, znamená to, že nebudete používať výťah, ak to nebude nutné). Presné čísla nájdete v knihe, ale v zásade niekoľko (10-15) minút denne chôdze naviac vám vie zlepšiť zdravotný stav. A aj na tejto rade je dobré, že od vás nechce, aby ste si prevracali život na ruby a robili zmeny, ktoré budú dlhodobo ťažko udržateľné. Naopak. Jednoduchá zmena, ktorá sa dá udržať v dlhodobom horizonte nakoniec prinesie veľký efekt.

Autor sa v knihe venuje aj témam ako je diéta, alebo cvičenia. Tie cvičenia sú jednak všeobecné (v tomto smere ide ale skôr o rôzne rady pri cvičení) alebo konkrétne cviky na odbúranie zdravotných problémov, ktoré sú časté pre ľudí zo sveta IT (zápästia, lakte, chrbtica a iné časti, ktoré pri práci za stolom trpia). Okrem toho pri diskusii o zdraví nemôžeme vynechať stravu. V knihe sa dajú nájsť rady, ako si v podstate vyskladať vlastnú diétu. Aj keď diéta je slovo, ktoré vyvoláva dojem hladovania, je to skôr štýl jedenia taký, aby bol dlhodobo udržateľný a zaroveň dostatočné zdravý. Preto to „agile“ v názve kapitoly. Iterujete a vylepšujete jedálniček dovtedy, kým nemáte odladený produkt. A samozrejme by to nebola kniha pre IT-čkárov a nejakom sociálnom aspekte (ako zdravie nepochybne je), ak by neponúkala zoznam rôznych stránok a zariadení, ktoré vám umožňujú socializovať sa (vymienať si skúsenosti, výsledky, fotky atď.) aj v oblasti pestovania zdravia. Aj v tomto smere nájdete v knihe niekoľko zaujímavých rád.

Ako som napísal na začiatku, skôr alebo neskôr sa musí začať každý starať o svoje zdravie. Buď sa k tomu donúti sám alebo ho donútia okolnosti. Ono totiž v živote IT-čkárov je jeden veľký rozpor. Je to rozpor medzi evolúciou a revolúciou. Zatiaľ čo človek po žívočíšnej stránke prechádza zmenami evolučnými, ktoré sú veľmi pomalé, človek ako súčasť spoločnosti zažíva revolučné zmeny. Čo to znamená v praxi? Znamená to, že je veľmi pravdepodobné, že vaši rodičia a ak nie oni, tak vaši starí rodičia a všetci ich predkovia mali omnoho viac pohybu ako máte vy. Lenže to, že vy ste už tá generácia, ktorá toho pohybu zďaleka tak veľa nemá, príroda, v čase keď vás vyrábala nevedela. A preto vám dala rovnaké telo ako vaším rodičom a starým rodičom. Telo, ktoré keď má prežiť, potrebuje pohyb (a viac zeleniny ako mäsa). A to je vec, ktorá je vo vás zakódovaná a vy ju nedokážete zmeniť. A preto, ak chcete vo svojom tele prežiť čo najdlhšie, musíte mu dať čo potrebuje…